Více než snesitelná lehkost bytí

Mít lehké bytí. Mít se dobře. Kdo by si to nepřál. Tak proč to tak někdo má a někdo ne? A jak se máte vy? A jak byste se chtěli mít? Máte se dobře anebo je pro vás lehkost bytí nesnesitelná?

Pokaždé, když někde narazím na sousloví „lehkost bytí“, vzpomenu si na Milana Kunderu a jeho krásnou knihu. V jeho podání byla lehkost bytí nesnesitelná. Musí to tak ale nutně být? Proč by vlastně nemohla lehkost bytí být snesitelná. Nebo dokonce příjemná a žádoucí. A ona vážně může být. Lehkost bytí může být krásná. Jak to ale zařídit, aby jí člověk opravdu prožíval, to už tak lehké není.

Bytí nám většinou zlehčují věci, které nám život usnadňují. Takové věci, které ho dělají snazším a vstřícnějším a dokáží tak na našich tvářích vykouzlit úsměv. Lehké bytí tedy poznáme podle toho, že se jeho majitel, toho bytí, usmívá. Že je na světě rád a druzí to mohou vidět a cítit. Pokud někdo v našem okolí prožívá radost, určitě nám nebude vadit se „nakazit“. Protože pak se na té vlně můžeme svézt taky a užít si radosti společně.

Je spousta věcí, které nám dělají radost. Anebo ji mohou dělat. Slunce co nás v těchto dnech hřeje, dobrá káva nebo čaj, milá pochvala. Život na jaře je tak nějak celý radostnější. Obvykle jsou to právě věci z našeho okolí, které nás těší a které jsou zdrojem radosti. A také lidé v našem okolí. Ti správní lidé, kteří se chtějí povznést nad šeď a projasňují život náš i druhých barvami. S těmi je také radost být.

A jeden člověk je s námi neustále. My sami. Jsme spolu se sebou 24 hodin denně. 7 dní v týdnu. A pokud se naučíme, jak nečekat na radosti z vnějšku, ale naučíme se vnímat radost uvnitř sebe, máme vyhráno. A není to ani tak těžké. Stačí hledat na věcech to dobré a dovolit si prožívat radostné pocity. Usmát se nad něčím. Nad myšlenkou, nad pocitem. Dovolit si v duši smát se jako dítě. Jde to. Uměli jsme to kdysi a nikdy tato dovednost nezmizela. Stačí si jen vzpomenout.  Pak budeme s někým povznášejícím každý den. A to už stojí za to.

Uložit odkaz do záložek.