Miluj druhé takové, jací jsou

Dnes ráno jsem narazila na větu „Miluj lidi takové, jací jsou“. Protože významnou část mých klientů tvoří lidé, kteří si právě naopak nepřejí být takovými, jací jsou, nemohla jsem tuto větu nechat bez povšimnutí. Naopak, věnovala jsem jí nemalou pozornost a zamyslela se, jak to vlastně máme. Jak to mají ostatní lidé kolem vás. Co by se stalo, pokud bychom nedostávali zvenčí podněty pro změnu?

Velmi často si ani neuvědomujeme, co vše naše chování vyvolává. Nevíme, jaké pocity vyvoláváme v druhých a z obavy o vlastní osobu a naše jistoty se ani neptáme. Většinou zkoušíme na základě dostupných signálů odhadnout, jak to druzí mají a případně si domýšlíme. Stejně tak se chováme i v okamžiku, kdy máme druhé hodnotit a vytvářet si na ně vlastní názory. Zkrátka odhadneme, odtušíme, domyslíme si. Ale…

Realita často bývá jiná. Lidé si překvapivě myslí jiné věci, než si myslíme my. Často sní o jiných věcech, než o kterých sníme my. Věří v jiné hodnoty, než ve které věříme my. A o nás si také myslí něco úplně jiného, než si myslíme my sami o sobě. Zkrátka mají úplně jiný pohled a není to přesně ten pohled, který by se nám líbil. Nebo možná ano, ale přesto víme, že neodpovídá realitě. A stejně tak, jako oni si idealizují nás a snaží se nás následně napasovat do obrazu, který si o nás vytvořili, děláme i my to samé.

Představte si, že by o vás všichni ostatní věděli vše. Plnou, košatou, bohatou a někdy také děsivou pravdu. Že by zkrátka věděli naprosto vše, včetně toho, co se snažíte skrýt nejen před nimi ale také sami před sebou. Jako byste před nimi stáli nazí. Ale nejen ve fyzickém významu, ale také v duševním. Jako by Vaše podstata byla najednou na odiv všem. Cítíte se také tak nepatřičně? A právě z toho důvodu se snažíme druhé napravit, ale byli lepší, a aby se nám na jejich obraz lépe dívalo. Ale k čemu to vše. Oni jsou nešťastní, že nesplňují vaše očekávání a požadavky. Vy jste nešťastní, že nemáte proti sobě toho, koho byste chtěli. Takže nikdo není spokojený. Co tedy s tím?

Zkuste alespoň pro jednou koukat na druhé bez příkras. A bez pokusů je napravit. Ano, možná se vám něco nebude líbit. A možná byste raději o nějakých věcech ani nevěděli. Případně byste něco výrazně upravili. Ale stejným způsobem vás vidí ostatní. Také nejste dokonalí. Nikdo nejsme. A právě to nás odlišuje a současně dělá zajímavými. Podívejte se tedy pořádně a objevujte, čím jsou pro vás druzí lidé zajímaví. Ve své nedokonalosti.

Uložit odkaz do záložek.